וירא כי טוב – פוסט אחרון

לולא האמנתי בכל ליבי בכוחי לכתוב וביכולתי המופלאה לבטא רעיונות במלוא החן והחיוּת.. במילים אלה, פחות או יותר חשבתי לפתוח את סיפורי.

ולדימיר נבוקוב מתוך יאוש

פה צריך לבוא סיפור קטן, משהו שקרה לי במהלך השבוע שהשפיע עליי מאד או אירוע הצבוע באדום וממורקר במארקר זועק שיקרה בשבוע שיבוא. או בעצם זיכרון ילדות רחוק או זיכרון יותר קרוב, זיכרון שעיצב אותי ואפילו זיכרון כזה שלמדתי להתעצב דרכו רק בימים האחרונים. בעצם גם יכולה לבוא ידיעה מהחדשות שהרגיזה אותי או ריגשה אותי במיוחד. יכולה לבוא גם תחושה, תהייה, ציפייה וגם פנטזיה על נושא רומנטי. חלום חדש שאוסף למסע ארוך ומרתק, חלומות קדומים ורדומים. כל אלו בערך, פחות או יותר יכלו היו להירשם בפסקה הראשונה של כל פוסט במלווה מלכה. וכל זה היה בעצם רעיון של דרור, חבר קרוב שהציע לפתוח כל פוסט באחד מכל אלו. רעיון טוב! אמרתי ויישמתי.

אני מחזיר אתכם לקרוא שוב את הכותרת שאומרת את הכל. ולמרות זאת, כל מחשבה שמתרוצצת לי בראש מסתיימת בשאלה: איך אפשר לכתוב על התחלות שבליבך מתרוצצות מילות של פרידה. כן, זהו הפוסט האחרון שלי, של הבלוג מלווה מלכה. תחילה רציתי להכריז על חופשה, שאחזור עוד כמה חודשים, אבל זה הזכיר לי תוכניות טלוויזיה שבכל פעם שהמנחה מכריז על יציאה לחופשה, אתה יודע בעצם שזו סיומה של התכנית והיא לא תחזור לשדר יותר. אז זהו, זה הפוסט האחרון, תהנו.

לפני כמה מילים על פרשת בראשית ארצה להודות לאנשים שליוו אותי במהלך הכתיבה, הם בעצם "המלכה" שלי ובכן תודה לכם אמיר, יבגני, מאיה, מיכל, ליאור, איציק, הילה, ענבל, חלי, נועה, דרור וטל. ותודה לכם: לכל מי שקרא, שיתף, המליץ והגיב. המון תודה!

האישה שאיתי

אחד המשפטים הידועים והמפורסמים ביותר בספרות לקוח מפרשת בראשית. יש כאלו שיטענו שזהו המשפט הטוב ביותר שפתח ספר, אני יותר אוהב את משפט הפתיחה של אנה קרנינה. אבל יש משהו מרשים בפתיחה שכזאת שמתאר את ראשית הדברים, את ההתחלה שלהם.  פתיחה השוללת את כל מה שהיה קודם, כי בעצם לא היה שום דבר, ריק מוחלט, תוהו ובוהו. אך ההישג הספרותי של הפרשה הזאת טמון דווקא ברעיונות בה היא עוסקת בין היתר בבריאה, ביצירה, בחטא ועונשו ועוד.

יותר מהכל תפסה אותי היזדהתו של האלוהים עם בדידות האדם, כידוע אלוהים ברא את העולם ואת האדם בשישה ימים. לאחר מכן ראה כי האדם בודד הוא ורע לו, חז"ל אפילו מפרשים כי אלוהים ניסה לשדך לאדם את החיות למינהן שיהיו לו בנות זוג ללא הצלחה גדולה. לא טוב אדם להיות לבדו אמר אלוהים וברא את האישה שאיתו, את חווה וההמשך ידוע.

בדידות היא אולי התחושה שאני הכי מכיר, יותר מאהבה, אפילו כתבתי פוסט שלם על בדידות. איכשהו כתיבת הבלוג הזה בשנתיים האחרונות הפרה את בדידותי הנצחית והתחרתה בה בכל שבוע בדו קרב נקוב ומותח. המילים הקשיבו לי ושוחחתי עם תחושתיי והרהוריי תוך כדי כתיבה והאנשים שקראו את המילים כאילו היו עזר כנגדי, האישה שאיתי.

בחודשים האחרונים אני חייב להודות שלמרות שהמילים והקוראים שהיו כאמור עזר לנגדי, חשתי כי בדידותי הולכת וגואה ולפני שהים יטרוף אותי החלטתי להפסיק כי הבנתי שטעיתי. המילים והאנשים שקראו אותם לא היה האישה שלי, אלא היו הניסיון שלי להשתדך לחיות שלא מבנות מיני, הם היו החיות שמכילות את העולם שמסביבי, שהייתי צריך ללמוד לאהוב אותם כמו לחשוק באהבתה של אישה, על מנת שאבין את טעותי. וכמו ספר בראשית הייתי צריך לברוא את העולם הזה שאיתי בכדי שתיווצר ותיברא האישה שלצידי.

ומה עכשיו?

"האמן לדברו של הלב/ אין ערובות משמיים" כתב פידריך שילר בשירו געגוע ומכוון אותי בדרך החדשה הלא נודעת, הגלמודה והבודדת אליה בכוונתי לפנות עכשיו. ואולי ציפיותיי מהחיים גדולות – גדולות מידי ואין ביכולתי להגדיר לעצמי דבר לא בציפיותיי ולא במאוויי. יחד עם זאת ולמרות כל התחושות הללו, החלטתי כאמור, לפנות לדרך אחרת. שנתיים אני כותב על מה שאני לא מאמין בו מתוך ניסיון להבין מה בעצם אני לא מאמין בו ועכשיו הזמן לכתוב על הדברים שאני כן מאמין בהם, במוזיקה, בקולנוע, בספרות, בשירה וגו'. בדברים שמרגשים ומרטיטים לי את הלב. לא הייתי אומר  שהחלטתי להפסיק לכתוב. אני פתוח לכל הצעה שהיא.

הסעודה האחרונה

לפני שנתיים כשהתחלתי לחשוב על הבלוג הזה ומה יהיה בו ועל מה אני אכתוב, ידעתי בוודאות שאוכל יהיה בו, שאמליץ על מתכונים, בלוגים של אוכל ועוד. הייתה זו מיכל שעוררה בי הכישרון הזה לאוכל לאפות עוגה ולהתעסק עם כל המרכיבים. ולמרות שעשתה זאת ללא ידיעתה, אני מודה לך על כך, עד עצם היום הזה. אחר כך עם הזמן הבנתי שאין מקום לאוכל בבלוג הזה וויתרתי עליו. במהלך השנתיים בעזרתו של חברי אמיר צילמתי שני מתכוני וידאו כשאני מגיש פרי מוחי הרעב. החוויה, הייתה מדהימה. התוצאות, אם עוד לא ראיתם לפניכם.

 

כיער של עצים מתים

במאמר שקראתי בניו יורק טיימס סיינס הסבירו מדוע יערות של עצים מתים יכול לגרום לשריפות גדולות יותר ומזיקות בהרבה מאלו של יערות עם עצים חיים ושוקקים. ההסבר העיקרי היה שקרינת השמש מגיע בקלות יותר לעשבים שוטים, מייבשת אותם וחושפת אותם לרוח שהיא יודעים מביני דבר, אחת הגורמים העיקריים לפריצת שריפות בכלל.

מייד דימיתי ברוחי את המצב להאזנה למוזיקה אצלי בשנה האחרונה. 2011 תיזכר כשנה מתה במובן מסוים, בלי חידושים, בלי יציאות מרגשות וגדולות . המוות הזה של המוזיקה חושף אותה לשריפות וכל דבר בינוני ופחות מזה נדלק באש גדולה מפיח תקוות שווא. האמת היא שמאד היה קשה לי להתרגש ממוזיקה השנה.

ולמה אני מספר את כל זה בפוסט האחרון שלי, כי מוזיקה זה הדבר החשוב לי מכל, יותר מאוכל ויותר מהמילים. כשעברתי לתל אביב רציתי להיות מבקר מוזיקה, ניסיתי כל דרך אפשרית ולא הצלחתי, יכול להיות שלא ניסיתי יותר מידי ויכול להיות שאני לא טוב גם בזה. מה שכן הבלוג הזה לא היה קיים ללא המוזיקה שבו.

השבוע בחרתי שירים שעוסקים בדברים הראשונים שנבראו: אור, שמיים, ים, פירות, חיות, שמש, ירח, ציפורים ואת יום השבת. את האדם לא הכנסתי למיקסטייפ, כי הוא קיים בכל שיר ושיר. תיהנו.

אפשר להאזין ב – iCast

ואפשר להוריד כאן

אלפרד כהן, השלישי.

רשימת השירים

 1. The rolling stone – shine a light
 2. Creedence clear water – it came out of the sky
 3. Low – walk into the sea
 4. Electrelane – at sea
 5. Galaxie 500 – decomposing trees
 6. St. vincet – neutered fruit
 7. Peter Doherty – new love grows on trees
 8. TV on the radio – staring at the sun
 9. Jay reatard – there is no sun
 10. Nick cave & The Bad Seeds – Jesus of the moon
 11. John maus – hey moon
 12. Jason lytle – birds encouraged him
 13. Coco rosie – animals
 14. Massive attack with Damon Albarn – Saturday come slow
מודעות פרסומת

13 מחשבות על “וירא כי טוב – פוסט אחרון

 1. תודה רבה, היה כיף לקרוא ולשמוע. שיהיה בהצלחה בכל מה שתבחר לעשות!
  (ואם תעשה משהו עם נוכחות ברשת אשמח אם תעדכן כאן שאוכל לעקוב)
  תודה!

 2. תודה אלפרד על אחד הבלוגים האהובים עליי ביותר בשפה העברית. לא הספקתי להמליץ עליך בסיכום הבלוגים של 2010 בעונג שבת כי עדיין לא הכרתי את הבלוג, ועכשיו מסתבר שלא אספיק להמליץ גם בסיכום 2011, כי הוא נסגר…

  מקווה שתמשיך לכתוב במקום כזה או אחר, אפילו לעצמך, כי יש לך את הכישרון והאמירה והרוח ויש לך מה להגיד, גם כשלפעמים אולי נדמה לך שאין.

  ובכל מקרה, אני מקווה שגם אם הבלוג הזה יפסיק להתעדכן, תדאג להשאיר אותו באוויר ולא למחוק אותו או להפסיק לשלם לחברת האכסון – כי אנחנו נחזור ונקרא בו שוב.

  תודה על הכל.

  • תודה גיאחה, זה ממש מרגש אותי. הבלוג הזה מלווה מלכה היה מסע אישי שלי שהסתיים. אני אשאיר אותו באוויר ורוצה לחזור עם בלוג אחר. כי הבנתי שאני לא יכול בלי זה

 3. אלפרד תודה על הבלוג הזה, הוא היה בלוג מרתק, מרגש ומאוד אמיתי וכנה, הקריאה בו תמיד השרתה עלי שלווה והשראה אז תודה לך על זה מאחלת לך שתדע לתעל את כל הכישרון והאנרגיות האלה שיש בך למשהו חדש מעניין ומרגש לא פחות

 4. חבל אלפרד,
  כותבים, בלוגרים ובכלל- בני אדם כמוך, אין הרבה בעולם הזה.
  מקווה שתצא לדרך חדשה ומרהיבה ושתנסוק למקומות הגבוהים ביותר מבחינה יצירתית ורוחנית.

  אהבתי את השילוב של פרשת השבוע עם הסיפורים האישיים שלך, הזכיר לי את אדם ברוך יותר מאת הבלוגספירה הישראלית.

  בהצלחה ותודה על כל מילה,
  מאמין בך.

  • אתה יודע מה עידו, כשהייתי צעיר יותר בתיכון ועוד לפני הייתי קורא את אדם ברוך כאילו הוא היה האלוהים שלי. אבל הדחקתי אותו, יותר מאוחר נזכרתי איך הייתי מדלג בטורים שלו על הקטע הדתי ולא קורא אותם ממש. הבלוג הזה היה סוג של תיקון. ועכשיו אני מתוקן ונכון לצאת לדרך אחרת בבלוג אחר, לפחות ככה אני חושב בימים אלה

 5. כשתחזור לכתוב – תודיע
  אני אקנה את הספר ראשון

  בינתיים תמצא אהבה שתרגיע את חוסר המנוחה ושתאפשר לך להמשיך לצור
  אבל הזדרז כי הכשרון לא יתן לך לנוח יותר מידי זמן

  בינתיים תוכל לעיין בבלוג שלי
  koreho.wordpress.com

 6. עומר בני המליץ.
  קראתי בדבקות.
  אהבתי המתכונים.
  אהבתי קרן האור שהדלקת על פרשת השבוע. מצויין – ההארה שלך על פ"ש.
  תמיד הצטערתי שאין יותר מוסיקה יהודית ועברית בהצעותיך.מאחל לך שלווה – אתה זקוק מאוד לזה
  בברכה של תודה.
  אבא של עומר

 7. טוב – באתי באיחור קל…
  חבל שזה נגמר. שמחתי לגלות אותך, לקרוא אותך ולהקריא אותך לבן הזוג שלי. תודה גדולה.

  ו-walk into the sea אכן בחירה מצוינת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s