לכו כָּנמלים(או שלא)

הקיץ כאן, זו העונה למחות ברחובות

מיק ג'אגר

 נמלים השתלטו לי על הדירה, יצורים קטנים ושחורים, בעלי שלושה זוגות רגלים אוכלי חינם ואוכלי הכל, נמלים מהזן המצוי במדינתנו התנחלו לי על הדירה. כמו במצעד מתהלכים אחד אחרי השני על הקיר, אל המושבה, בונים לעצמם את הקן, מלקטים פירורי מזון נידחים על הרצפה שלא מצאו את עצמם בפח האשפה.קני נמלים אינם קבועים ומשתנים בהתאם לצרכים ולמרות זאת החלטתי לרסס ולקטול אותם. מבטי נעצר לכמה שניות בעת שהתזתי את התרסיס הקוטל, כל נמלה באשר היא נטשה את הקבוצה ונמלטה כל עוד כוחה בה. עשרות נמלים נראו כמתרוצצים ומחפשים אחר מחסה שישאיר אותם בחיים. לך תבין נמלים, את המושבה הם בונים בשיתוף פעולה מרשים ודבקות במשימה מרשימה אף יותר, כולם מלוכדים למען רעיון אחד, קבוצה אחת מאוחדת דבקה במשימה של בניית הקן. אבל כשגורם חיצוני מאיים על הרעיון ורוצה להרוס אותו, כל אחד ואחת לעצמו ולעצמה, מבלי שאף אחד ינסה לעזור לשני להחזיק מעמד ולשרוד, מבלי להלחם למען הבית. הכל מתפרק והרעיון מתעופף מהדף התרסיס הרעיל וכולם מתים ונעלמים מהעולם כלא היו. זהו סיפורן של הנמלים בדירה שלי ובטח גם בדירות אחרות. הנמלים כמשל על החברה שלנו בימים אלו: עשרות מחאות והפגנות מבלי רעיון אחד שילכד את כולן  ויוביל את כולנו למושבה אחת נורמלית ומתוקנת. בקבוצת נמלים ישנה המלכה שתפקידה להוביל את כולם אל האוכל כלומר אל היעד ורק אצלנו אין מלכה ואין הנהגה וכמו הנמלים בכל פעם שסוף סוף נתאחד יבוא מישהו לרסס אותנו ואז כל אחד ינוס על נפשו ונתפרק.

*

פרשת מַסְעֵי היא הפרשה שנועלת את ספר במדבר וכשמה כן היא: מתארת את המסע של עם ישראל במדבר. בנוסף מסופר בה על הצבת הגבולות של ארץ ישראל, מינוי חדש של נשיאים לכל שבט ושבט, הכנת ערי מקלט לשבט הלווים ודינים בנושא רצח בשגגה.

במילה מסעי חבויות שני מושגים, בהם ארצה לעסוק. האחד- סיעה כלומר התחברות של קבוצת אנשים למען מטרה ורעיון, שמהווים חלק מקבוצה גדולה יותר והשני- סיוע כלומר עזרה ותמיכה. סיפורם של בני ישראל במדבר הוא סיפור מסע ממקום למקום של אנשים שהתחברו יחדיו למען רעיון אחד גדול וכל החברים בקבוצה מחוייבים לתמוך אחד בשני על מנת להגשים את המטרה.

וַיִּכְתֹּב מֹשֶׁה אֶת-מוֹצָאֵיהֶם, לְמַסְעֵיהֶם–עַל-פִּי יְהוָה; וְאֵלֶּה מַסְעֵיהֶם, לְמוֹצָאֵיהֶם.

זהו הפסוק השני של הפרשה שבעצם מסכם את המסר הסמוי שלה ואת הרעיון המרכזי של הפוסט הזה. הקבלה מסבירה את הפסוק הזה כך: בכדי לצאת למסע כלשהו צריך מוצא, כלומר בסיס מוצק של רעיון ומטרה. הבסיס זה מה שהאדם רוצה ואם האדם הוא חלק מקבוצה כמו במקרה של בני ישראל מחויב הוא להיות מחובר הן לרעיון ולמטרה והן לחברים בקבוצה. רק דביקות וחיבור ברעיון ובקבוצה אפשר לצאת לדרך. אחר כך בהמשך הפסוק זה מתהפך כל קודם מסע ואז מוצא. זאת אומרת שהאדם מתחיל לפעול אם במעשים ואם במחשבות למען הקבוצה, למען החברים בה ולמען האידיאולוגיות שלה. האדם יכול לגלות את עצמו מחדש באמצע המסע ולמצוא רעיונות ומטרות חדשים שישרתו אותו ואת הקבוצה.

לפני כמה ימים, הבחנתי בשלט במאהל המחאה בשדרות רוטשילד תל אביב: "העם שלנו מלוכד, שר האוצר אתה לבד" ואז שאלתי את עצמי, האומנם? האם באמת אנחנו מלוכדים כמו שהסיסמא בשלט אומרת. לא יכולתי שלא להפסיק לחשוב על השלט הזה והוא ערער את נפשי. בחלקים רבים בתוכי אני שמח להיות בן לתקופה שמנסה לשנות, בזמנים של מהפכות, אבל חלקים אחרים שומעים את מנהיגי המחאה ולא מסכים איתם, יותר מזה דבריהם שנשמעים ברובם עילגים ומביכים אותי, כמו למשל דפני ליף: "אני לא אוהבת את המילה מנהיגה, אני אוהבת את המילה מחברת. זה התפקיד שלי כאן" לא יכול להיות שזו המנהיגה של המהפכה הכי גדולה שקרתה כאן מאז ימי הפנתרים השחורים, לא יכול להיות?! אם את לא רוצה להנהיג, תפני את הבמה למי שכן ותסייעי לו כמה שצריך.

במקומות אחרים נשמעים בקול נמוך יותר שזו מחאתם של המפונקים וזאת למרות שהם מסכימים עם הרעיון, רק לא עם התוכן והסגנון. ואז כמגיפה צצו להם עשרות מחאות אחרות בנושאים חברתיים חשובים והעניין הפך לטרנד הכי חם בקיץ והכי כיף לעסוק בו ברשתות החברתיות ולדון בו במדיות הותיקות יותר. ממרחק לוויני מטאפורי שכזה, אנחנו נראים כנמלים שמתיזים עליהם ריסוס וכולם מתפזרים לעשרות כיוונים מנסים להציל את חייהם, אלו שאין להם כסף לדירה, אלו שאין להם כסף לדלק, אלו שאין להם כסף לתת לילדים שלהם, אלו שלא מקבלים מספיק כסף עבור עבודתם וכמו הנמלים ברגע שהרעל יגע בגופם הם ימותו. המחאה שלנו תמות ותתפוגג כלא הייתה.

אנחנו, כן אנחנו, אני מרגיש חלק בתוך כל הבלאגן הזה, חייבים להציב לעצמינו מטרות ויעדים, להבין לאן אנחנו הולכים, לקראת איזה מסע אנחנו צועדים. אנחנו צריכים להבין מה אנו רוצים ואז יהיה יותר קל להרגיש מחוברים. נהייה מלוכדים, משולהבים ושלוחי רסן כאחד. אחר כך אנחנו צריכים הנהגה אחת וחזקה שתהווה אלטרנטיבה להנהגה הקיימת, איננו חפצים באנדרלמוסיות נוסח מצרים ותוניסיה שלמרות שהמהפכה בהן צלחה, הפכו למדינות חסרות כיוון ומבולבלות. מישהו שיוביל אותנו במסע הארוך,המפרך והחשוב של החיים שלנו, לעבר השינוי המיוחל.

זו העת להתארגן, לא לאפשר להתפצלויות מיותרות להפריע. זו העת להתלכד ולהתחבר לסיעה אחת. כי אפשר וצריך אחרת. זו העת להתרחב ולהתחזק, כי הכל פה קורס ודורש טיפול. זו העת לגלות מחדש את המדינה הזאת. זו העת לכתוב את ההיסטוריה של דורנו, לכתוב את מוצאנו למסענו ואז כל אחד מאיתנו יכתוב את מסענו למוצאנו.

You gotta learn to live and live and learn

מוזיקאים שמתאחדים לסיעה אחת נקראים להקה, אמנים ומוזיקאים נחשבים ,סופר סטארים שכאלו המתחברים יחד נקראים סופר גרופ. לכאורה כל אמן ואמן בסופר הגרופ מניח את האגו בצד ותורם מכישרונו לקבוצה החדשה שנוצרה. לפעמים זה עובד, לרוב זה נכשל. אבל אני לא יכול להתעלם מיצירות הפופ/רוק שנוצרו בעקבות חיבורים מהסוג הזה. ברוח המהפכה והדרישה לאחדות וללכידות קבלו את מיקסטייפ סופר גרופ.

אלפרד כהן, השלישי

אפשר להוריד כאן

אפשר לשמוע ב- iCast

רשימת השירים

 1. הבליינים- הכל יכול
 2. Broken social scene- chase scene
 3. The traveling wilburys- not alone any more
 4. Monsters of folk- say please
 5. The dead weather- 3 birds
 6. The velvet underground- some kinda love
 7. Blakroc- what you do to me
 8. Cream- strange brew
 9. Broken bells- citizen
 10. Antony & the johnsons- fistful of love
 11. תמוז- אני לא יודע איך לומר לך
 12. The raconteurs- together
מודעות פרסומת

2 מחשבות על “לכו כָּנמלים(או שלא)

 1. פוסט טוב שהצליח לגעת בי, גם בגלל שהוא כתוב טוב וגם בעקבות המסע האישי שלי, בסין הרחוקה. יצאתי עם מטרה אחת עיקרית והיא לחוות מקום אחר. בימים הראשונים והמטלטלים הללו אני בעיקר מבינה איפה נמצא הבית, וכמה המדינה הקטנה שלנו חשובה לי.
  פירושך לפרשת השבוע מרתק הפעם
  תודה (:

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s