חארם

לאומנות קיצונית, פחד, גזענות, קנאות דתית; אלו הן הדרכים למשוך אנשים אם אתה מנסה לארגן בסיס המוני של תמיכה במדיניות שלמעשה מיועדת למחוץ אותם

נועם חומסקי

 אחרי חופש חנוכה הוחלט על ידי הנהגת כיתה ה-1 בבית ספר יסודי בבאר שבע להחרים את קרן, לא מדברים איתה לאף יוצרים איתה קשר ומנדים אותה מכל פעילות חברתית באשר היא. אינני זוכר  מה היו הסיבות שהביאו לחרם הנורא הזה נגד קרן שהייתה עד אז אחת מהמקובלות. התנגדתי לחרם הזה, חשבתי שהוא מטופש אבל האמת הייתי קצת מאוהב בקרן. לא חששתי למעמדי ושיחרימו גם אותי, אחרי הכל הייתי השוער הכי טוב בבית הספר והאחראי למוזיקה במסיבות הכיתה. אם היו מחרימים אותי בעקבות התנגדותי להחלטת הנהגת הכיתה, היינו מאבדים את האליפות והמוזיקה הייתה ישנה ולא עדכנית. ישבתי ליד קרן בשולחן, דיברנו בהפסקות, אני זוכר היטב את כאבה ואת הדמעות שלה, כל ניסיונות של המורים וההורים לשולם כשלו. בדיעבד הייתי צריך לנצל את המצב לטובתי ולהפוך לחבר שלה, אך לא הרגשתי נוח אז, נבוך כמו גם נבוש. למרות תהיותיהם של חבריי לכיתה, המשכתי לדבר עם קרן עד סוף אותה שנה. בחופש הגדול היא הודיעה לי שהיא עוברת עם אביה להולנד. הודעה זו שלה שברה אותי וריסקה לי את הלב. אחרי כמה שנים ראיתי את קרן שקפצה לביקור בישראל במסיבת בר המצווה של אורי, חברי הטוב, שמחתי לראות אותה, שמחתי להבין שאין יותר חרם והיא השלימה עם מרבית חבריי מכיתה ה-1. מאז אותם ימים, חרם בעיניי הוא אקט מרושע וילדותי, אבל השבוע שחוקקו חוק שאוסר אותו, נתמלאתי זעם וצער בו זמנית על המדינה בה אני חי שהופכת לפאשיסטית וקנאית שמונעת מכל אחד מאיתנו את אחד מהערכים החשובים בכל חברה מתוקנת באשר היא וזהו- חופש הביטוי.

פרשת פינחס היא עמוסה באירועים: היא מתחילה ברצח הנתעב של פינחס את זמרי בן סלוא ששוכב עם בת מדיינית לעיני כל, ממשיכה למיפקד הנוסף שעושים לקראת כניסת בני ישראל לארץ המובטחת. בנות צלופחד היתומות והפמניסטיות דורשות את נחלתן בארץ המובטחת. משה מצטווה לעלות על הר העברים בכדי לצפות בארץ המובטחת והפרשה מסתיימת בסדרה ארוכה של הסברים חוזרים וטרחניים על קורבנות ועל חגי ישראל.

הסיפור שבו אתמקד הפעם הוא בסיפור הקנאות של פינחס הכהן לעומת חולשת ההנהגה של משה: הרקע: חלק מהגברים נענו לפיתויי נשות מדיין, השבט שליד, וקיימו איתן יחסי מין והיו אלו שהלכו רחוק יותר והתחזו לעובדי אלילים כדי לזכות בלילה שטוף זימה וצלא תשוקה עם אחת מנשות המדיינים. התופעה הלכה והתרחבה ותפסה כותרות ולא זכתה לטיפול מצידו של משה המנהיג. יום אחד החליט זמרי בן סלוא יהודי מבית טוב לשכב עם אחת מנשות המדיינים לעיני כל. פינחס הכהן לא יכול לסבול יותר את הבושה ושלף את רומחו ואיתו דקר למוות את השניים. לכאורה פינחס רצח את השניים ועבר על אחד מהחוקים החשובים של היהדות, אך אלוהים החליט לברך אותו והבטיח לו כהונת נצח. קנאתו של פינחס לדת גרמה לו לרצוח אנשים שביטאו את אהבתם בפומבי, אך במקום להענישו כאמור קיבל ברכה. פרשה זו הביכה רבות את הדרשנים מחז"ל ועד ימינו, כי יש בה מן הלגיטימציה למעשה קנאות ורצח הסותרים את ערכי היהדות.

קנאות נוצרת ומתחזקת בזמנים בהם הממסד והמנהיגות נחלשים ומתקשה להתמודד מול תופעות חברתיות המזיקות לסדר הקיים. ומה מאפיין אנשים קנאים, הם תמיד יטענו שהם מבצעים את מה שכל אחד באמת חושב ולכאורה מבטאים את התת מודע הקולקטיבי. נשמע לכם מוכר? בימינו אנחנו חווים בחולשה ממסדית, ראש הממשלה שלנו אינו מסוגל לבצע אף מהלך שיקדם את החברה הישראלית או ליזום מהלכים שיחזקו את מעמדינו מול אומות העולם המתוקנות. החולשה שלו מביאה אנשים קנאים, טיפשים וצרים מחשבתית, כלומר חברי הכנסת לחוקק חוקים שלדעתם מבטאים את הלכי ליבם של העם. ראש הממשלה בנימין נתניהו כמו משה רבינו ברגע של חולשה משתתק. נתניהו בחר לא להיות נוכח במליאת הכנסת כשהצביעו לטובת חוק החרם. משה עמד מהצד כשאר פינחס החליט לקחת את החוק לידיו.

הקנאות הולכת ומתחזקת בחברה שלנו, יותר ויותר קבוצות של חרדים ושומרי מסורת בעיקר בוחרים בדרכים המנוגדים לחוק ואשר שוללים את החופש ואת ההרמוניה בחברה שלנו,יתרה מכך קבוצות אלו מרשים לעצמן לחוקק חוקים משל עצמן, להלן פסקי הלכה מוזרים ומשונים המנוגדים לנורמה הקיימת בחברה בשנת 2011. יותר ויותר קבוצות אנטי דמוקרטיות צוברות את כוחן על חשבון אותה חולשה ממסדית, אישים כמו אביגדור ליברמן רודפים אחר מתנגדיהם בתחושות קנאות מבעיתה, העם עבורם הוא הערך העליון, יותר מחיי האדם, יותר מחופש הביטוי. משני הצדדים נשמעים לפעמים קולות המנבאים מלחמת אזרחים והחברה הולכת ומתפלגת ומתפוררת, אולי באמת הגיע העת למלחמה.

אסכם ואומר שמהבחינה הזאת השבוע האחרון היה קשה עבורי ויותר מתמיד. כאדם חופשי נדקרתי בחזי ודמי הבלתי נראה מתבוסס על רצפת דירתי השכורה ומתאדה לשמיים כי אף אחד לא רואה אותו וזהו לא דם אמיתי, זהו דם מדומה של חלק מחברה עוד יותר מדומה שאיבדה את הכיוון והדרך.

I wanna fuck you like an animal

אבדה דרכי בתחומים נוספים, בתחום הרומנטי למשל מוצא את עצמי יותר מפתה מאשר מנסה לאהוב, פועל בשביל מטרות מיניות בלבד, היטיב לכתוב יעקב שטיינברג "ותהיי כְּדג במצולה הקרֵב אל החכה" אינני לוחש יותר מילים של מאהבים, אינני מחזר יותר בכדי להתאהב. זוהי דרך אסורה, אבל קלה יותר. רגעים אחרי אני מרגיש שחטאתי, אך תחושות אלו חולפות.

אני כמו העיר פומפיי שאיבדה את זהותה והפכה לעיר חטאים מלאה זימה, את רחובותיה עיטרו איברי מין מוגדלים שתושביה היו ידועים בהלך רוח חרמני במיוחד. עד שפרץ הר הגעש ווזוב והחריב את העיר כולה. כמו פומפיי, אני עתיד להיחרב. כמו זומרי בסיפור פרשת פינחס עתיד אני שידקרו אותי ברומח למוות.

מיקסטייפ השירים של השבוע בזנות ובתשוקה, בפיתויים ובהתחזויות- תיהנו.

אפשר להוריד כאן

אפשר לשמוע ב-iCast

אלפרד כהן, השלישי.

רשימת השירים

 1. The ramones- 53rd & 3rd
 2. Deerhunter- desire lines
 3. Nine inch nails- closer
 4. Modest mouse- tiny cities made of ashes
 5. Hall and oats- maneater
 6. Datarock- the pretender
 7. New order- temptation
 8. Project jenny, project Jan- pretend
 9. The magnetic fields- seduced and abandoned
 10. Washed out- you & I
 11. Memory tapes- pretend the devil isn't real
 12. Eels- I'm going to stop pretending that I didn't break your heart
מודעות פרסומת

מחשבה אחת על “חארם

 1. במילים שכאלה כבר לא נתקלתי הרבה זמן…מאמצת כל מילה מהחלק הראשון.גם אני הרגשתי נורא בנושא השבוע וזה רק התווסף להרגשת הקבס לאחר שקראתי כי בספר ש"הכשיר" הרב ליאור, מותר גם להרוג תינוקות של גויים…האם לא זה בדיוק מה שעשו המרצחים בפיגוע באיתמר? גם הם חושבים שזה בסדר למטרתם…
  מה יש לרב לומר על כך?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s