אש בלהות

רגעי השינה הראשונים הם בבואת המוות

כפשוטו. ערפל אביך ומטמטם לוכד את

התודעה, ואט אט שוב איננו יודעים להבחין

ברגע המדויק בו "האני" נמוג, הממשות נגוזה

ועמה החרדה של להתעורר יותר לעד.

ג'ראר דה נרוול

 כלו כל הקיצים, הכל נשרף וכאילו זה לא מספיק, האש תבער לתמיד ותהפוך לעוד אחת מהתמונות היומיומיות התלויות לנו בקירי נופינו. מדמים אהבה בלתי נגמרת וארוכת ימים לאש לא מתכלה, אש שמים רבים לא ישטפוה, אבל איך מדמים אסון לאומי שהאש היא אמיתית ואין מים אפילו לנסות לכבות אותה. וכל הקלישאות נכונות, הכתובת הייתה על הקיר, רבים חזו אותה, רבים דיברו עליה, על אותה האש שלא נוכל לכבות. האש הזאת בערה בתוכנו כבר המון זמן וקיבלה גושפנקא במציאות. עצים רבים ייעלמו וחיות רבות מכל המינים לא יודעות את עצמן מרוב פחד. האש שתבער תמיד.

מדמים אהבה לאש לא מתכלה משום שאם היא נגמרת זה שורף, יש כוויות ולפעמים לא נשאר שריד אחד, הכל הופך לשחור מלכלך וזה יכול לקרות במספר שניות ואז הכל נשאר בזיכרון כמו תמונה תמידית מתוך אסון לאומי שכולם חזו אותו בצורה זו או אחרת. משהו נגמר בתוכי שראיתי את התמונות של האש מאחורי הכתבים האמיצים וששמעתי את אותם קולות המדברים בדיעבד. משהו בתוכי נאלם ונעלם.

היה לי כבר פוסט מוכן, רציתי לכתוב על חלומות, הכותרת הייתה אמורה להיות חלום ליל חורף, רציתי לצטט מהקומדיה של שיקספיר: " היה לי חלום, שהשכל של הבן אדם לא יכול להגיד איזה מין חלום זה היה. הבן אדם הזה הוא חמור אם הוא מנסה לפשר את החלום הזה" אבל המציאות הפכה כמו חלום מלאה בשדים, חלום בלהות קוראים לזה, הקומדיה הפכה לטרגדיה. שאלתי את עצמי, עד לפני שנאלמתי, למה לא מקשיבים לחמורים, למה?! פרשת מקץ.

חלום בוטן

בפרשת מִקֵּץ מפרש יוסף את חלומו של פרעה: חלום שבע הפרות השמנות והרזות וחלום שבעת השיבולים הדשנות והרזות. פירוש החלום המוצלח הופך אותו למשנה למלך, בעל מעמד, הוא נושא אישה, נולדים לו ילדים ואז מגיעים עשרת אחיו מישראל לבקש אוכל ועזרה . ויוסף מעביר אותם סדרת חינוך הוא רוצה שמצפונם יעיק עליהם, על כך שמכרו אותו למצרים לפני 20 שנה. ולא עוזר להם רק אחרי שהוא מכנה אותם מרגלים, לוקח את שמעון אחיו כבן ערובה, מתנה את העזרה בהבאת בנימין אחיו ושותל באמתחתו גביע זהב, רק אז הוא יחשוף את זהותו בפניהם, אבל זה בפרשה הבאה בשבוע הבא.

חלומות לא נועדו כדי לחזות את העתיד, מה שאצל רבים נהוג לחשוב, חלומות מבטאים עבורנו את ההרהורים הכמוסים שלנו, אמר את זה בצורה זו או אחרת זיגמונד פרויד וגם אמר את זה "המדרש הגדול," פרשנות תימנית למקרא: "להודיעך כי במה שהאדם מהרהר בו ביום, מראין אותו בחלומו." החלום בא מתוך האדם עצמו, אין מתגלים לנו סודות כלשהם מעולם או מציאות שאיננו מכירים. יוסף פירש נכונה את חלומותיו של פרעה כי הוא הבין את הרהורי ליבו, פרעה המלך דאג לכלכלת מדינתו ורצה בטובתה וזה העסיק אותו מאד ולכן מחשבותיו אלו צצו לו בחלומתיו.

 

לפני כמה שבועות כתב אביב לביא במעריב פרשנות לחלום שלו עצמו, מאמר לדאגותיו. פובליציסטים תפקידם להרהר במקום המנהיגים הממעטים לעשות זאת. אביב לביא הביא מפרוטוקולי דיוני מבקר המדינה על מצב הכבאות בארץ וידע כי השריפה הגדולה בכרמל לא באה משום מקום, הוא ידע שצריך מטוסים מקצועיים כדי למנוע אסונות לאומיים. אביב לביא פירש נכונה את דאגות הכבאים שבפעם בכמה חודשים זועקים את זעקתם ומקבלים פה ושם אייטם בטלוויזיה או ברדיו ונאדה. ואביב לביא הוא רק דוגמא, היו עוד רבים שפרשו את החלומות/הרהורים הללו.

מנהיגים טובים צריכים לחלום, יש לי חלום, אמר בזמנו מרטין לותר קינג. לא כל החלומות צריכים להיות צפיחיים בדבש וסכיריניים, אבל כן צריך לדעת לפרש אותם ויתרה מכך לדאוג שסיוטי בלהות לא יתגשמו במציאות. לצערי הרב במציאות שלנו המנהיגים כמו בנימין נתניהו או אל ישי( משרד הפנים אחראי על שירות הכבאות) חסרי מעוף ונראים כלא מהרהרים כלל. יושבים על הכיסא ומרביצים חיוכים לכל הכיוונים ומידי פעם הודפים ביקורת זו או אחרת. אבל רק אם היו קוראים את מה שאביב לביא כתב רק לפני שבוע אולי הייתי כותב פוסט על חלומות. אולי לא היו נשרפים אנשים למוות.

ברגעים קשים כמו אלו, אין יותר חזק מהמחשבה שאולי באמת, הלכנו לישון, הכל היה חלום ואוטוטו שעון המעורר שכיוונו בלילה יצלצל ואנחנו נתעורר. ברגעים קשים זה מה שאני חושב, אבל יש משהו מאד שוטה במחשבה הזאת,לא מחייב, אני חייב לעצמי את הערות הזאת, להסתכל על התמונה ולנסות לתקן. כמוני כמוכם כמו כל העולם. בקומדיה חלום ליל קיץ- חלום, שקשה לפצחו מכונה-חלום בוטן, לא הייתי מאחל לעצמי או למקום בו אני חי חלומות מהסוג הזה.

ללא מילים

במעבר חד או לא ממש חד. קיבצתי 21 שירים שאהבתי במהלך השנה האחרונה שהמכנה המשותף שלהם הוא שאין להם מילים, רק מנגינה. כשהייתי קטן היו נעימות שהייתי מחבר להן מילים וזה תמיד נכשל בגדול, לקטעים האלו לא צריכים מילים, כי לפעמים לא צריכים מילים, מספיק חילופי המבטים, או פרפרי הבטן שמתעופפים בקרבנו. בפוסט שהכנתי לפני האסון הנורא, כיניתי את זה- מוזיקה לחלומות, מעין פסקול לחלומות שלי אם הסיוטיים ואם היפים. מקבץ הקטעים הנוכחי בהחלט יכול לבטא את הרהורי ליבי, מעין פרשנות מוזיקלית שלי לאותם הרהורים והוויות. מרוקנרול בלוזי, פרוגרסיב, פסיכדלי לאלקטרוניקה אתנית וקלאסית ועד לשוגייז, דאבסטפ, פאנק(פ רפויה) ג'ז מודרני ואוונגרד. מגיטרות בועטות לכינור וצ'לו. מצלילי מחשב ועד לכלים שלא הצלחתי לזהות.  

סיכום 2010 חלק 3 להורדה

קומו כבר, אלפרד כהן השלישי.

 

הקטע המזרחי של השנה

פופ ג'אז מודרני ומגניב

ואחד מהקטעים המרגשים של השנה

רשימת השירים:

 1. Isobel Campbell & mark lanegan- hawk
 2. Fang island- careful crossers
 3. Tame impala- island walking
 4. Holy fuck- stay lit
 5. Ratatat- mandy
 6. Mr. flash- couscous
 7. The budos band- river serpentine
 8. Ariel pink's haunted graffiti- reminiscences
 9. Jaga jazziest- one armed bandit
 10. Polar bear- bap bap bap
 11. S. carey- action
 12. Benoit pioulard- fluoresce
 13. Victoire- a song for Arthur Russell
 14. Wires under tension- mnemonics in motion
 15. Magnetic man- flying into Tokyo
 16. Flying lotus- German haircut
 17. Sun city girls- funeral mariachi
 18. No age- positive amputation
 19. Strand of oaks- west river
 20. Bonobo- black sands
 21. Max richter- infra 3
מודעות פרסומת

3 מחשבות על “אש בלהות

 1. 1. מנהיגים בהחלט צריכים לחלום. שרי פנים צריכים לדאוג לנהל את מערך החירום במדינה.
  ברפובליקת החומוס שלנו המנהיגים דואגים לכבות שריפות, באופן מתמיד. שרי הפנים לעומת זאת חולמים. חופשי חולמים.
  2. אין אדם חולם אלא מהרהורי ליבו – נידון בהרחבה בפרק תשיעי בברכות (מקור מוקדם יותר מהמדרש הגדול התימני, אבל אין מוקדם ומאוחר וכו'). עיין שם בדף נ"ה. חומר טוב.
  3. מיסטר פלאש כבר השתמש בסימפול של קוסקוס בעבר – באלבום המומלץ מאוד של מוס דף משנת 2009 "the ecstatic".

  4. יופי של מיקסטייפ. בונובו באמת מקסים.

  • וואי שכחתי בכלל מהקטע הזה של מוס דף, כנראה שעבר הרבה זמן מאז ששמעתי אותו
   ותודה על ההפניה לברכות, אעיין בהחלט
   ותודה על הקריאה

   ואחרון, גם לכבות שריפות אנחנו כבר לא יודעים

 2. שבוע טוב. ראיתי את העשן עולה מעבר להר, אשר מחוץ לחלוני, המון חדשות וכולם זיי** את השכל. האשימו, ונכון שכך. אלי ישי או לא אלי ישי, מה זה משנה? זה היה קורה ויקרה עם כל אחד שיבוא והסיבה היא אחת, כי כל אחד מאיתנו מוכן לעשות מעשה ולגבות את המילים שלו רק כאשר זה יגע בו אישית. אלפרד, תזכור את מה שאני אומר לך, חודש וחצי מהיום לא יזכירו את השריפה הזאת בחדשות. לא יודע איך לגרום לאנשים לחשוב או להרגיש אחרת ואני כנראה ממש לא האדם הנכון לכך, בתיקווה כי אתה שונה ממני.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s