צלתה מרוב מחמתה

 בביתנו הרעוע

גם חשוך, גם מדכדך

מה, זקנה שלי, מדוע

השתתקת בחלונך?

א. ס. פושקין

הקלישאה אומרת, שהיכן שנמצא הלב שם נמצא הבית וזה יכול להיות כל בית רוחני או הגשמי, בחיי זכורים לי בית סבתא והדירה הראשונה של הוריי. אחר כך נדדתי בעול כורחי מדירה לוילה ולדירה… בית בצורתו הגשמית תמיד היה עבורי משהו חשוב לשאוף אליו. גם היום בעודי נודד מדירה שכורה לעוד דירה שכורה, תמיד ניסיתי לשוות לדירות הללו הרגשה של בית, מקום שבו נמצא הלב. תמיד אני מוצא עצמי מתאכזב ומבין שאף דירה ששכרתי עד עכשיו לא הייתה הבית האמיתי שלי. כל דירה ששכרתי או כל דירה שגרתי בה מאז בית סבתא ודירתם הראשונה של הוריי, חשתי כאורח הנוטה ללון. הגוף והנשמה חווים את הקירות הסובבים אותי, אך הלב נמצא במקום אחר, מחכה לי בסבלנות לבית האמיתי שלנו. מרגיש כמו ששר לאונרד כהן: "אני עובר אורח כמו אדם ששותל זרעיו, מחכה לגשם שיבוא". מרגיש כמו ששוהה אני בסוכה.

מוזר המנהג הזה של לשבת בסוכות במהלך החג, אתה חייב לצאת מביתך שלך, מהמבצר אותו בנית בעמל קשה כל השנה ולשבת בסוכה ארעית ורעועה, תחת כנפי השמיים, חשוף ולא מוגן. יתרה מכך אתה מחויב לשבת בסוכה, להתרחק מהבית שלך, אחרי התענית והצום של יום הכיפורים.

לפי הקבלה, ישיבה בסוכה מסמלת את ההתעלות של האדם מעל האגו שלו ומלמדת אותו לתת ולאהוב. הסכך שמשמש גג ומציל את הסוכה מסמל את ההסתרה של נפש האדם הבונה סוכה והמארח בה אנשים. ישיבה בסוכה יוצרת מעין תחושת גלות, של גירוש מהבית שנכפת על האדם על מנת שימשיך את אותו חשבון נפש שעשה ביום הכיפורים. האדם מוותר על מבצרו וביתו, מוותר על האגו שלו, על הלב שלו למען אחרים. ישיבה בסוכה היא למעשה הזדמנות לצאת החוצה מעצמינו ולהביט מהצד אל מבוכי ליבנו. וכן להתעלות על עצמינו מול אחרים והמחלוקות שהיו לנו עמם ולנסות לפתוח דף חדש. הכניסיני תחת כנף כתב חיים נחמן ביאליק וביקש בין היתר לשבת בסוכה מטאפורית שהסכך מגן אך גם מאד חושף מפני קרני השמש העלולים לחדור, מפני אור הלבנה והכוכבים שיכולים לזהור.

בימי החג נוהגים לקרוא את מגילת קהלת, שהרעיון המרכזי שלה הוא שהכל הבל הבלים, הכל כבר נעשה, טקסט מאד פסימי, מאד מייאש ולמרות כל זאת קוראים אותו במהלך החג שבו אמורים לשמוח ולחגוג כביכול. קראתי את קהלת שוב לפני שהתחלתי לכתוב את הפוסט הזה וניסיתי למצוא משהו חיובי בה, מעבר לכך שהקריאה בה תמיד אבל תמיד מכניסה אותי לפרופציות בחיים. עת לבכות ועת לצחוק, עת ספוד ועת לרקוד. חז"ל מסבירים את קריאת קהלת בסוכות כי בין היתר נכתב שם כי האמונה בייעוד של האדם, קרי האמונה באל גורמת לשמחה ולאושר. אבל ייעודו של אדם לא חייב להיות האמונה באל. יש לנו כמה וכמה ייעודים בחיים. יעוד אחד מרכזי וכמה שסובבים אותו. יכול מאד להיות שישיבה בסוכה, לא בתוך הבית המוכר והידוע, תחת כנפי העץ החושפים אותך במעט לשמיים, אבל בו בעת גם מעניקים לך צל והגנה, למעשה מנתקת אותך לכמה ימים כדי שתביט על עצמך מבחוץ, בין אם להיזכר בייעוד שלך, לאלו שמצאו אותו ובין אם לחפש שוב, לנסות להבין כי אחרי הכל, אולי כשאני אמצא את הייעוד שלי אפסיק לגור בסוכות שהן דירות שכורות ואמצא את הבית, איפה שהלב שלי רוצה לחיות.

המושג גירוש, הרחקה מהבית מתקשר בימים אלו לאותו צו של משרד הפנים לגרש 400 ילדי עובדים זרים. אחרי החגים גם יאכפו את הצו הזה ויבצעו אותו ואז נחזה במראה מכוער של 400 ילדים שמצאו את הבית שלהם כאן בישראל, מגורשים לתמיד ולא תהייה להם דרך חזרה. מר אלי ישי, שר הפנים של ישראל, בימים הקרובים אתה ובני משפחתך ואורחיך באשר הם יישבו תחת סוכתך, אותה ציוו עליך לבנות על מנת שתזכור ותחגוג, אבל יותר מהכל תשב בסוכה ותעשה חשבון נפש, תוותר על האגו המנופח שלך ותנסה להבין שמדינת ישראל היא לא "סוכה" בשביל אותם ילדים, היא הבית שלהם, כמו שזה הבית שלך, כמו שאני מנסה שזה יהיה הבית שלי, הם לא עוברי אורח או אורחים, הם בני בית וכמו שכתבתי, הסוכה, היא מקום שמרחיק אותך מביתך ומבצרך על מנת שתוכל להביט מהצד אל תוכך. נאמר על הסוכה כי "צלתה מרוב מחמתה" כלומר בסוכה אמור להיות יותר צל מאשר אור והמשמעות של אמרה זאת, שהאדם מסתיר את האגו שלו ורוצה לצאת ממנו לקראת תכונה של אהבה. מר אלי ישי כבוד שר הפנים אני יודע שזה קשה לחזור בך מהחלטה שכבר קיבלת ונלחמת עליה, אבל נקרתה בך ההזדמנות לפנות לדרך הומאנית ואוהבת יותר, חג סוכות שמח.

לראות את החלום מחלון ביתך ואת העצים מסלונך(מיקסטייפ ארעי אך יציב)

ונפרד עם שעה וארבע דקות של מוזיקה משובחת במיקסטייפ שהכנתי עבורכם. אני מודה, קשה לי מאד לרשום על אסופת שירים, זה לא כמו לכתוב על אלבום או על שיר או על אמן מסוים, יש כאן 15 שירים שכל אחד מהם ריגש אותי בצורה זו אחרת בכל מיני זמנים. במיקסטייפ הנוכחי אפשר למצוא שיר חדש ללהקה שמעולם לא ממש חיבבתי, וויזר אבל איכשהו השיר הזה נגע בי. כרומאו בלהיט אייטיזי הכי משובח ששמעתי מזה זמן רב. קאבר ללהיט של סטון רוזס בשוגייזית. שיר מבריק של ביץ' האוס מהסשיין של אייטיונס. שיר חדש ללויד קול, זמר נשכח מהאיטיז, שיר חדש מתוך אבלום שאני הכי מצפה לו כרגע ללהקה השוודית איירין. שיתוף פעולה בין נגני להקות בירות וארקייד פייר בהרכב שנקרא טים בי ורימקס לשיר שככל הנראה יהיה שיר השנה שלי- Take It In.

אבל שיר השבוע שלי הוא של להקה מסקוטלנד, בל וסבסטיאן, שכבר עושה אינדי פופ כבר שני עשורים ובקרוב יוציא אלבום חדש. השיר הראשון שהם משחררים ממנו נקרא לכתוב על אהבה ואין כותרת יותר מתאימה מהכותרת הזאת להגדיר על מה אני כותב, על מה אני מנסה לכתוב, על מה אני מאמין בו יותר מהכל, על הבלוג הזה בכלל- על לכתוב אהבה. כל שורה בו יכולה להתאים למצב רוחי, אבל הכי הרבה אני אוהב את השורה שמסיימת אותה, שאיכשהו קשורה לאותו סבך עצים של הסוכה, "אתה חייב לראות את החלום מחלונות ביתך ואת העצים בסלונך".

 

בנו לי סוכה, אלפרד כהן השלישי.

מיקסטייפ מלווה מלכה מס.12 להורדה

 1. Weezer- unspoken
 2. The thermals- only for you
 3. Chromeo- don’t turn the lights on
 4. The raveonettes- I wanna be adored/ stone roses cover
 5. Beach house- white moon
 6. The clientele- jerry
 7. Bell and Sebastian- write about love
 8. Irene- the catcher in the rye
 9. Lloyd cole- like a broken record
 10. Hot chip- take it in/ Osborne remix
 11. Twin shadow- forget
 12. Sufjan stenens- too much
 13. Team B- my papas waltz
 14. The tallest man on earth- like the wheel
 15. Strand of oaks- bonfire  
מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s