מכנה משותף

למען אשר תבוא אל הארץ

 ושוב זיכרון ילדות, פלשבק אל העבר, הזמן הוא זמן גן הילדים, היינו שלושה חברים שרצינו להקים חבורה, אסף אושר ואני, היינו שלושת הא', זה היה התירוץ שלנו להקים חבורה המכנה המשותף. אסף היה גדול ממני ומאושר בשנה ומי שגדול הוא גם המנהיג, ככה זה שילדים. בסופ"ש אחד יצאנו למשימה הראשונה שלנו, חיפשנו מקום שנוכל להיפגש בו, מקום שבו נתכנן את הפעולות שלנו כחבורה והעדפנו שזו תהייה מערה. יצאנו אל השטח שמאחורי בית הספר היסודי, אסף כבר היה בכיתה א' והוא הכיר את השטח היטב, אחרי כמה שעות מצאנו מערה ושם לחצנו את ידינו שלושתנו ביחד, לימים אני יכול להגיד שלחיצת היד הזאת דמתה מאד לזו של ג'ימי קרטר, אנואר סאדאת ומנחם בגין, אולי זה היה בתת מודע שלנו או משהו כזה. המשימות הראשונות שהצבנו לעצמינו היו: אחת, לזכות בתודעת השכונה שיש חבורה חדשה באיזור, השנייה להקים להקה והשלישית להפר את שלוותם של השכנים המוזרים בבניין ממול. זה היה ההסכם, הברית של שלושת הא'. היינו שנה ביחד. אסף עזב את השכונה ונשארנו צמד, אושר ואני. חיפשנו מחליף אך ללא הצלחה. אחרי שנה גם אושר עזב את השכונה, החבורה התפרקה.

 ברית שנייה

פרשת כִּי-תָבוֹא, קרויה גם פרשת פרשת הקללות והברכות ובצורתה הידועה נקראת גם פרשת התוכחה, בה מתוארים סדרה של ברכות לעם ישראל ולאחריה סידרה של התראות חמורות וקשות, אפשר לומר אכזריות ממש. בפרשה אלוהים כורת ברית נוספת עם בני עמו, זו הברית השנייה שלו עם עמו, הראשונה הייתה במעמד הר סיני ועתה הברית השנייה במעמד שני הרים, הר גריזים והר עיבל. העם מחולק לשניים, כל חלק על אחד מההרים ובאמצע נמצאים משה, הלווים וזקני ישראל ובאותו מעמד מתוארים מצוות והאיסורים הדומים לאלו שנכתבו בעשרת הדיברות, אך יותר מפורטות, כמו למשל האיסור לעשות פסל ומסיכה, האיסור בהסגת הגבול של רעינו, האיסור בלקחת שוחד ועוד ועוד.. ההבדל נוסף בין שתי הבריתות, שהעם בפעם הזאת שותף מלא, הוא זה שנמצא על ההרים והמנהיגים מתחתיהם, זהו דור אחר שלא ידע את מצרים ואת העבדות.

נראה שאלוהים לא ממש סומך על בני עמו ושוב הוא כורת עמם ברית והפעם הוא ברור מתמיד, אם לא תהיו טובים ומאמינים, אני לא ארחם עליכם ומטיל עליהם סדרה של אירועים אכזריים ומזעזעים. בשביל מה אלוהים היה צריך לכרות ברית שנייה, המקרא והפרשנים מסבירים זאת כי מדובר בדור אחר, שלא נכח פיזית במעמד הר סיני, אבל בשביל מה אלוהים היה צריך את מסכת האיומים ואת דברי התוכחה הקשים של שליחו משה, זאת קשה לי להבין. הסכם או ברית נחתמים כשהבסיס הוא האמון שאחד נותן בשני. בלעדיו יהיה מאד קשה ליצור מערכת יחסים. אלוהים אומר שאם יאמינו בו יברך אותם בכל, אך מנגד אומר שהעם שלו הוא הנבחר, עם סגולה, עם שיאמיר גבוה מכל העמים וישמש דוגמא ומופת.

מאז אותה ברית שכרתי עם חברי הילדות שלי, אסף ואושר, יצא לי לחתום על כל מיני הסכמים עם אנשים, אך שום הסכם לא מתקרב בעוצמתו לברית הדמים הזאת של שלושת הא' מלפני יותר עשרים שנה. לא הייתה בה תמימות של ילדים, כמו שנהוג לחשוב, הייתה בה כנות. היא התחילה ממכנה משותף ילדותי ומגוחך( שמותינו התחילו באות א') ונקטעה כי היינו ילדים באמת וההורים של אסף ואושר רצו בתים גדולים יותר.

שלום

ביום חמישי הקרוב ייצא בנימין נתניהו לוושינגטון במטרה להתחיל מו"מ עם הפלשטינים, במטרה לחתום על ברית בין שני העמים. המכנה המשותף של שני העמים חזק יותר מאותיות, שנינו חיים על אותה אדמה. עברנו יותר מידי, אנחנו הישראלים עם הפלשטינים, קרבות הרוגים וכד'. ביום חמישי כל אחד בתורו יציג את התנאים שלו על מנת שיוכל לחתום על הדף שייקרא הסכם השלום ובסיום סבב השיחות יילחצו יד, כי זה מצטלם טוב, אך אני בספק אם תתגבש לה תכנית פעולה. בתפקיד אלוהים יהיה ברק אובמה, נשיא ארה"ב, שיאיים שאם לא תשיגו הסכם ומהר יקרו לכם דברים איומים. אני בספק אם זה יקרה, אני גם לא רוצה שזה יקרה. אני חושב שרצון משותף ישיגו את התוצאה המבוקשת וכמובן שאני לא תמים, זה תלוי בעוד הרבה דברים, זה כתוב עיתונים והפרשנים הפוליטיים בכל הערוצים יוכלו להרחיב בנושא, ברובם נכונים. אבל כן דבר אחד אני אוכל להוסיף לאותם גורמים, דעות ופרשניות ואותו כתב רלף ולדו אמרסון ואני מאד מקווה שכל משתתפי הועידה קראו: "אבל מדינאי ותיק יודע, כי החברה משתנה וזורמת, אין שורשים ומרכזים כלשהם, אלא כל חלקיק עשוי להיות לפתע מרכז התנועה ולאלץ את המערכת לסוב סביבו".אותו חלקיק שנמצא בכל אחד מאיתנו נקרא שלום. יש רגעים שאני שונא להיות אופטימי, זה מרגיש לי מזויף, המציאות מכוערת ואין לזה סוף ואני גם לא מאמין שייצא משהו מאותה פסגה בוושינגטון, אולי כמו שאלוהים לא האמין בעמו. אבל לפעמים יש רגעים שחלקיק אחד בתוכי משתלט עליי ואני סובב סביבו ואני רק צריך לחבר אליו עוד חלקיקים דומים. לסיכום, אזכיר שעל מנת שהסכמים ובריתות מכל הסוגים שהם יעבדו, צריך פשוט לגשת ולבוא. והיה כי תבואו אל הארץ של שני העמים.

שירים טובים

המכנה המשותף של השירים שמרכיבים את מיקסטייפ מלווה מלכה מס.11 הוא שכולם טובים, משובחים וגם קצת מרגשים. שעה של מוזיקה פחות שתי דקות. קלקסונס מוציאים אלבום שני בינוני ופחות מרשים מהבכורה שלהם, אך יש בו שירים טובים ולהיטיים בעיקר. אוף מונטריאול מוציאים אלבום פופי במיוחד ויתרה מכך ממכר והם עושים את זה טוב. צ'ילי גונזלס ממשיך בניסוי הכלים שלו, ומנסה סגנונות מוזיקליים חדשים ותמיד זה יוצא מעניין. סילו גרין מביא לכם את להיט של סוף הקיץ. בראין וילסון האגדי כותב שיר ללחן של ג'ורג' גרשווין, האדם שאולי המציא את הפופ. האילס ממשיך להאבק באהבה שגמרה לו את החיים. קתרין קאלדר מהניו פורנגרפרס מוציאה אלבום סולו קטן וצנוע עם כמה שירים טובים. סופיאן סטיבנס חוזר ואף מילה נוספת, פשוט מעולה. הנשיונל משחררים שיר שלא נכנס לאלבום. שון קארי חברו של ג'סטין ורנון מבון איבר מוציא אלבום יפהפה. ונטשה אטלס עושה ניק דרייק. כמו שאמרתי שירים טובים.

אנטוני האגרטי הוא אחד הקולות שאני הכי אוהב לשמוע והבשורה על אלבום חדש בדרך משמחת אותי, עוד יותר שימחה אותי העובדה שהוא הוציא אי פי חדש ובוא בין היתר הוא מחדש את בוב דילן וג'ון לנון. אבל השיר הזה- אני רוצה להודות לך על אהבתך שפותח את האי פי, מרגש אותי במיוחד ואני לא יודע למה, אבל זה מרגש אותי. פרננדו פסואה כתב פעם שהכל יודעים כי פרח הוא פרח ועץ הוא עץ והוא משיב להם שלא כולם יודעים, שאף אחד לא יודע. השיר הזה של אנטוני והג'ונסונס לא מחדש כלום, קלישאתי ברובו,לכאורה דברים ששמענו כבר, אבל אנטוני כמו פסואה מראה שלא שמענו כלום בעצם. שיר כנה ומפתיע מאד בסופו.

 מיקסטייפ מלווה מלכה מס.11 להורדה

 1. Klaxons- the same space
 2. Of Montreal- famine affair
 3. Chily Gonzales- don’t stop/rap version
 4. Cee-lo green- fuck you
 5. Interpol- memory serves
 6. Shapes and sizes- you don’t have to drink from here
 7. Land of talk- color me badd
 8. Antony & the Johnson's- thank you for your love
 9. Brain Wilson- the like I love you
 10.  Eels- what I have to offer
 11. Kathryn calder- arrow
 12. The national- you were kindness
 13. Sufjan stevens- hairloom
 14. S. carey- mothers
 15. Natacha atlas- riverman

אלפרד כהן, השלישי.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s