חברות

"…. מה שאני חש כלפייך הוא שילוב של חברות, משיכה, הערכה, התמוססות של הלב והיקסמות של החושים, המצטרפות לכלל שלם, מורכב אחד, שאין לי בעבורו שם, אך הוא נראה לי יציב ומוצק….הסתכלי אל נשמתך פנימה:האם יש שם רגש אחד שידעת פעם ומאז נעלם? לא ,הכול נותר,נכון? הכול…."

גוסטב פלובר

 השיר הראשון שכתבתי היה על חברות, בגיל 14 לא זוכר בדיוק מה היו הנסיבות, אבל כן אני זוכר את ההחלטה שלי להיות משורר שאת שירו הראשון כותב על המושג הכה מורכב הזה-חברות. חיפשתי אותו, את אותו שיר מטופש, בוסרי ויומרני(בלשון המעטה). חיפשתי אותו בין כל רשימותיי מאז ומתמיד ולא מצאתיו, אני גם לא זוכר מה היו המילים שבחרתי, אך כאמור אני זוכר את הנושא המרכזי שלו(דרך אגב השיר השני שכתבתי היה על עץ האהבה, אותו כן מצאתי). היום אני יודע שאתה לא בוחר את הנושאים עליהם תכתוב, אתה נכנע להם. חברים מעולם לא היו חסרים לי וקשה לי לראות אנשים בודדים, אך מאז ומתמיד התעסקתי עם המושג הזה, מהי חברות ואיך אפשר למדוד חברות טובה, מיהו חבר בכלל, האם יש כזה דבר חברות אמת ואם כן מהי. הייתי בן חמש בגן טרום חובה, לא היו לי חברים בכלל, התהלכתי בדד בהפסקות ובחנוכה הייתי השמש. איפשהו מאז בהחלטה תת מודעת הבנתי שחשוב שיהיו חברים, בגן חובה כבר הייתי חלק מ-"החבורה".

חברים

השבוע קוראים שתי פרשות- אחרי מות, שעוסקת בעבודת יום הכיפורים, איסור לאכול דם ובאיסור עריות ו-קדושים שעוסקת במצוות, זאת אחת הפרשות העמוסות במצוות שיש, 50 במספר מתוך 613 והן עוסקות בין אדם למקום, בין אדם לחברו ובמושג קדושה. בחרתי להתמקד, בפוסט הזה, בכלל הגדול בתורה- ואהבת לרעך כמוך ואנסה לבאר את מושג החברות עבורי, חברות בעולם הפוסט-פוסט מודרני.

יש לי יותר משלוש מאות חברים בפייסבוק, יותר מעשר במסנג'ר, יותר מחמישה בג'יטוק. יש לי ארבעה חברים קרובים מאד, עוד עשרה קרובים פחות, חברים מהתיכון, מהצבא, מעבודות שונות שעבדתי בחיי, בהחלט אדם ממוצע בחברה המערבית. רבים מייחסים את האמרה "הכלל הגדול בתורה" לרבי עקיבא, אך כבר לפני שהוא נולד, אמרו ישו וגם הלל הזקן, שאהבת לרעך כמוך היא המצווה הגדולה בתורה. יש כאן תפיסה מודרנית לכאורה, רבי עקיבא טוען שיש לאהוב אהבה עזה את רעך כמוך, כלומר הוא מסביר שעלינו לאהוב ראשית כל את עצמינו, להיות מאוהבים בעצמינו, זאת על מנת שנוכל בכלל לאהוב אחרים. כאמור התפיסה מאד מודרנית שנכתבה במאה הראשונה לספירה, כיום התופעה הרווחת, היא באמת של אהבה עצמית, רק שלמעשה בימינו, נשכח החלק השני בכלל, האהבה כלפי האחר, בין אם הוא חבר או אויב.

מעניינת גם הבחירה במילה- "רע" בציווי, כן שצמד האותיות הללו מסמן גם את הרוע ונוצר למעשה פרדוקס אטימולוגי, אך רוב הפרשנים אינם מייחסים חשיבות לבחירת המילה ומפרשת את רע, כחבר קרוב. הייתי מוכן למות בשביל החברים הקרובים לי ומן הסתם הייתי עובר את מבחן החברות הפסיכולוגי בהצלחה- זה שחברך עומד עם הגב אליך ומתבקש ליפול ואתה אמור לתפוס אותו לפני נפילתו לקרקע. בכנות, לא את כל חבריי הייתי תופס, ואני חושב שיש באהבה כזאת סוג של פנאטיות, כלומר אני יכול לאהוב את עצמי עד אין קץ ואת אותה אהבה להעניק לחבריי, זה פנאטי בעיניי.

יש כאלו שיטענו שהחברות מתמוססת לה בעולם הדיגטלי, בעולם הפייסבוק ודומיו, קל מאד לטעון טענה שכזאת לדעתי, קל מאד להשליך את בעיותיה של החברה על חידושים טכנולוגיים, אישית הכרתי הרבה חברים בפייסבוק, אם כי הם לא חבריי הטובים ביותר, אבל כן הם סוג של חברים שמשתפים אותי באהבות שלהם( מחליפים הדלפות של אלבומים) בהצלחות שלהם( חשוב לפרגן) ועושים דברים ביחד(מזמינים אחד את השני לאירועים).

בקבלה מסבירים, כדי שניתן אהבה לחברים, קודם כל עלינו לדעת לקבל מהם, אני לא חושב שזה חד משמעי ואיפשהו אני צריכים ללמוד גם לתת וגם לאהוב ואני חושב שאת הפירוש לכלל ואהבת לרעך כמוך, עשתה השפה האנגלית דווקא- you shall love your neighbor as a man like yourself ואהבת לרעך- באשר הוא אדם כמוך.

לא בכדי הכלל החשוב בתורה ממוקם, בפרשת קדושים, שם אלוהים מצווה על כל אדם באשר הוא להיות קדוש כמוהו, כלומר להיות מחובר לסביבה האנושית ולהתנהל בדרך הישר והטוב. הקדושה מתבטאת במעשים טובים שאנחנו עושים לאנשים הקרובים אלינו מהמשפחה, החברים ועד השכן בקומה האחרונה או החבר השלוש מאות בפייסבוק. היחסים צריכים להיות הדדים בין השניים. היחיד מצווה להתנהל בקדושה ללא ניתוק ממעגלי החברה והחברה מחויבת לכבד כל אדם הנמצא בה. האדם הוא יצור חברתי.

 סיפורי סבתא

לפני שנתיים נפטרה בשיבה טובה, בהיותה בת יותר מתשעים החברה הכי טובה של סבתי שתבדל לחיים ארוכים, היא גם הייתה אחותה הביולוגית וגרה בבניין לידה. סבתא שלי הייתה מדברת איתה על כל מה שלא יכלה לדבר עם סבי(עניני נשים) או ילדיה כי כולם היו בנים זכרים ומאז סבתא שלי מרגישה קצת בודדה בעולם הופך יותר ויותר צעיר לטענתה בעוד היא מזדקנת. שתיהן נהגו לשבת בסלון, ערוץ ויוה היה פתוח בטלוויזיה והן היו מרכלות על כל העולם, לא הבנתי מילה ממה שהן דיברו אבל היה אפשר להבין זאת בטון הדיבור ובצחוקן המתגלגל. אי אפשר לומר שהחברות בינהן היא סמל בשבילי או מודל לחיקוי, אבל אהבתי להביט בשניהן, איך אחת מלמדת את השנייה איך להתנהג בסיטואציות מסוימות וכל אחת בדרכה שלה, אם האגרסיבית של אחות סבתי ואם בנועם של סבתי, אפשר לומר שהן השלימו אחת את השנייה ולמרות הבדלי הגיליאים(יותר מעשר שנים) הייתה בינהן חברות אמיתית, שהתאפיינה גם בסוג של הערצה וגם בסוג של משפחתיות. אין לי ספק בכלל שהן אהבו אחת את השנייה כאילו אהבו את עצמן, כמו שצריך וכמו שכתוב בתורה, מבלי לחנך או להורות, הן לימדו אותי קצת על חברות ושוב לא הבנתי מילה ממה שהן מדברות.

כיף לי כשאני איתך

אחרי שאספתי את השירים למיקסטייפ גיליתי שיש להם מכונה משותף שבעקבותיו ניסיתי להבין מה זה אומר עליי, למה אני שומע שירים כאלו בתקופה האחרונה ולמה הייתי רוצה מאד שאחרים ישמעו אותם. מלבד היותם שירים מעולים, מרגשים וחודרים, מרקידים אקלקטיים וחובקי עולם(איסלנד, שוודיה,דנמרק, ארה"ב, קנדה, איטליה, וולס) יש בהם ניחוח של פעם, הצלילים כאילו נלקחו מתקופות אחרות, קרי שנות החמישים, השישים השבעים השמונים והתשעים אבל הסאונד עדכני ועכשווי, יש בהם משהו מוכר שמקרב אותי יותר ויותר אל השירים.

 

גם בחברות אפשר לזהות את אותה תחושה, של משהו מוכר, אולי מוכר לעצמינו, חלק בלתי נפרד מאיתנו. כמו שגוסטב פלובר כתב בחברים הכי טובים שלנו אנחנו יכולים לזהות משיכה והערכה. בחברות אמיתית הרגש נשאר תמיד ולא נעלם. באשר למיקס טייפ מלווה מלכה השביעי במספר, אני לא בטוח לגבי הישארותם רלוונטיים, אך הם מנסים וכעת הם גם מצליחים.

מיקסטייפ מלווה מלכה מספר 7 להורדה

 1. Kate nash- kiss that grrrl
 2. Stereo total- I wanna be a mama
 3. Mike patton- che note!
 4. John & jehn- London town
 5. Best coast- when im with you
 6. Harlem- be your baby
 7. El goodo- pitt
 8. Sharon johns & the dap- kings- I learned the hard way
 9. Aloe black- I need a dollar
 10. Primary 1- the blues
 11. The radio dept.- never follow suit
 12. Broken social scene- all to all
 13. She & him- lingering still
 14. The morning benders- excuses
 15. Sonny & the sunsets- planet of women
 16. Love is all- take your timr
 17. The magic numbers- the pulse
 18. Rufus wainwright- who are you new York?
 19. Heather woods Broderick- from the ground
 20. Bonobo- black sands
 21. Jonsi- time to pretend/MGMT cover

 

בחברות

אלפרד כהן, השלישי

מודעות פרסומת

מחשבה אחת על “חברות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s