יתרו בתוך כל הסבך

ארץ השעווה

ערביה צוננים, מימיה

ערב. הבא והיוצא במתק הסבך יאמר

תחת הסבך שמש כמשאלה,

תברכי משמש ערבייך, תחינה.

המנהלני על מי-מנוחות לנחלה הוא

שיתן מתק בפרי ואור סבך

ויאמר כי טוב    

יאיר הורביץ

 

השבוע מצאתי את עצמי מתרגז. התרגזתי מהפסטיבל שעשו בבית הנשיא, כשביקר פה ר"מ איטליה. התרגזתי מהאימרות המטופשות של שר החוץ הישראלי, שכנראה יזכר כשר החוץ הגרוע ביותר בתולדותיה של ישראל. התרגזתי מאהוד ברק, שממשיך לחזק את הדיעה השלילית שלי כלפיו. מרגיז אותי שלא מקימים ועדת חקירה שתחקור את עופרת יצוקה. התרגזתי שבתקופה האחרונה כבר לא מדברים על כמה מערכת החינוך שלנו דפוקה. התרגזתי כי עדיין יש יצורים שמסתובבים סביבנו ומנצלים את כוחם כדי לאנוס קטינות. התרגזתי שיש עדיין חסרי בית אמיתיים (לא אלו המזויפים של רוטשילד בתל אביב) שמתים מקור. התרגזתי מכמה חרדים בירושלים שחטפו גופה כי לא רצו שידעו עליה את האמת בניתוח שלאחר המוות. התרגזתי שסוגרים לחברים שלי את המועדנים ולא נותנים להם לרקוד, כי יש כאלו שבאמת רוצים לכייף. התרגזתי כי לפעמים אי אפשר להישאר אדיש למה שקורה כאן. התרגזתי. אבל בתוך כל אלו הבלוג קיבל המלצה מאד יפה ב-'עונג שבת' באייטם השני. תודה.

יִתְרוֹ

פרשת השבוע, יתרו, מתחלקת לשניים. המפגש המחודש של משה עם ציפורה אשתו ועם יתרו חותנו, לאחר שמשה ועמו חצו את ים סוף והם כבר חודשיים במדבר, מסתגלים למצב החיים החדש ומתחילים לקבל את משה כמנהיגם הבלתי מעורער. יתרו רואה כי חותנו עובד קשה ועושה לילות כימים לפתור בעיות עמו וכמעט ולא נשאר לו זמן לחיי הפנאי שלו. כמעט ולא נשאר לו זמן לציפורה אשתו ולילדיו. יתרו מייעץ למשה למנות תחתיו עוזרים ועוזרים של עוזרים, לבנות סוג של מערכת משפטית מסודרת, שתקל על משה ושרק בבעיות קשות באמת יפנו אליו. משה מקבל את העצה ומיישם אותה. לדעתי זו הפעם היחידה שמשה מקבל עצה מבן אנוש ולא מאלוהים. כשהחלק הזה מסתיים, מתחיל הסיפור העיקרי של הפרשה – מעמד הר סיני. מתן לוחות הברית, עשרת הדיברות וגו'. האירוע המכונן של עם ישראל. אירוע קדוש והיסטורי, עשרת החוקים שילוו את היהודים עד עצם היום הזה. עשרת החוקים שאף אדם מוסרי בעולם לא חולק עליהם (לפחות בחוקים שבין אדם לחברו), אבל תמיד יהיו כאלו שכן.

הפרשה מחולקת יפה מבחינה סיפורית. בחלקה הראשון, מגיע אדם כמו יתרו, מייעץ למשה מה לעשות ומייעל את השיטה, ואיכשהו ממציא מערכת משפטית. סיפור קטן ומינורי. ואז, בחלק השני, מגיעה הפקת ענק של אש ותמרות עשן ומעמד של כוח עליון. לוחות הברית – עשרת הדיברות.

יתרו, הוא אחד מארבעה אישים שקיבלו את הכבוד להיות שם של פרשה. יתרו היא דמות מעניינת בעיניי. המוסלמים נתנו לו פרק בקוראן שלהם והדרוזים רואים בו נביא ודמות משמעותית בדתם. אפשר להגיד שהוא עוד דמות המקשרת בין הדתות החיות כאן בארץ, אבל לא ממש. פירוש השם של יתרו מגיע מהמילה יתרון. ויש לו עוד שבעה שמות נוספים שמחזקים את התכונות שלו כאדם שאוהב לעזור, תומך מייעץ וכד'. יתרו חי במדבר והוא בעצם הנווה שלו. כשמשה נמלט מפרעה למדבר הוא מצא נחמה במשפחתו של יתרו. הייתי רוצה יתרו כזה, שיסתובב פה ויגיע מהמדבר וירגיע אותי. כי צריך מישהו כמו יתרו, שיסתובב בין רגליהן הלא יציבות של המנהיגים שלנו. מישהו שיעשה להם קצת סדר בראש. איזה יתרו אחד שיזמין את כולם לסעודה ויגיד להם מה לעשות.

 סיפורי סבתא- "סעודתיתרו"

שאלתי את סבתי, מדוע אנחנו כבר לא עורכים "סעודתיתרו" (מבטאים במילה אחת) כמו פעם. היא הסתכלה עליי בפליאה והתעצבנה, "אם תביא ילדים אנחנו נעשה סעודתיתרו". סעודתיתרו הוא מנהג של בני העדה הטוניסאית. זו ארוחה שעורכים ביום חמישי של השבת בה קוראים את פרשת יתרו, והיא נועדה לילדים שבמשפחה. המבוגרים מבשלים מטעמים לילדים ומגישים אותם בכלים קטנים המתאימים לילדים. מגישים יונה ממולאת ואז הרבה עוגות. בקרב המשפחה שלי, את הסעודה עושים לבן הבכור במשפחה ולא לשאר הילדים. כל שנה אני זוכר שהיו עורכים לכבודי סעודה כי אני הנכד הבכור, והיו מבשלים לי את כל מה שאהבתי לאכול. יונה לא אהבתי. עם השנים, סבא וסבתא ויתרו על היונה. המקור של המנהג הזה כאמור בתוניסיה, והסיבה העיקרית להכנת הסעודה היא לספר לילדים על עשרת הדיברות, מעמד הר סיני והחשיבות וגו'. סיבה נוספת הייתה ציון סיום המגיפה בטוניס שפגעה בעיקר בילדים. אצלנו במשפחה מעולם לא דיברו איתי על עשרת הדיברות ולא על המחלה ההיא, ואולי כן והדחקתי.

אחרי כמה דקות שנרגעתי מזה שסבתי כעסה עליי, אמרתי לה שאני עדין ילד, אני עדיין הנכד הבכור שלה ואני כן רוצה לעשות את הסעודה הזאת שוב, כי מסורת זה דבר חשוב ואין לנו מסורת בכלל. המשפחה התפזרה לה, כל אחד חי בעולמו שלו. הסברתי לה שזה לא רע שלכל אחד יש עולם וחיים, אבל אפשר לאחד מידי פעם, לאחד את השורות ולשתף, ולחוות יחד. לנסות לעזור אחד לשני לטכס עצות – להיות משפחה. ואז כמובן הוספתי שחייבים קצת מתוקים של פעם. אמרתי לה שבשנה הבאה אני רוצה סעודתיתרו. את מלמדת אותי את כל מה שצריך לדעת ואני מארגן סעודתיתרו. סבתי המשיכה בשלה, "רק אם תביא ילד" היא ענתה. זו ארוחה שעורכים לילדים בלבד ולא הילד עורך למבוגרים.

יתרו מוזיקלי

כשיצאה גירסת הכיסוי go west  של ה-פט שופ בויז, עופר נחשון השמיע אותו חמש פעמים ברציפת בתחילת התוכנית שלו אז, ברשת ג'. הוא כל כך התרגש מהשיר, שהשמיע אותו שוב ושוב ושוב. יש עוד מקרים במהלך ההיסטריה של הרדיו של השמעות חוזרות של אותו השיר, אבל המקרה הזה חקוק לי יותר מהכל. אני נזכר במקרה הזה בכל פעם שזה קורה לי בעצמי, השמעות חוזרות ונשנות של אותו השיר, כאילו אחז אותי דיבוק. זה קורה לי למזלי די הרבה. כל כמה זמן יוצא שיר לעולם שפשוט מכה בי ונאחז בי ולא רוצה לעזוב אותי, ואני שומע ושומע ושומע ולא נמאס לי. היום אני חושב שאף שדרן רדיו בעולם לא יהיה אמיץ דיו וישמיע את השיר שהוא אוהב חמש פעמים ברצף!

השבוע אני מגיש לכם את מיקסטייפ מלווה מלכה מספר שלוש. ברובו שירים ששמעתי בריפיט מטורף, אבל הוא מאופיין בעיקר בשירים שעושים טוב, שירים של "פיל גוד". אני חייב תודות ל'האייפוד רעב', בלוג שבזכותו הכרתי את הלהקה השוודית the electric pop group, שהרבתי לשמוע כל כך הרבה השבוע. משפט מאחד השירים שבו נגע בי כל כך: "בעינייך אני יכול לקרוא את סיפור חיי". כמה קיטשי, ככה נכון. את המיקס טייפ נועל השיר החדש של יונסי, הסולן של סיגור רוס, שמוציא אלבום ממש בקרוב. כששמעתי אותו לראשונה זה היה לפני שהלכתי לישון, ואת ההמשך אתם יכולים לנחש. לא הצלחתי לישון כל הלילה. פתאום אני מבין על מה הוא שר. אחרי עשור שאני לא מבין על מה סיגר רוס שרים, פתאום מגיע שיר של הסולן שלהם, כשהוא שר אותו באנגלית, והטקסט בדיוק כמו שדמיינתי משאר הטקסטים שלהם – קסום. בכל הרוגז והעצבים של השבוע האחרון, מצאתי קצת משהו מתוק וטוב בכל הסבך הזה.

מיקסטייפ מלווה מלכה מספר 3 להורדה

 1. Gorillaz- stylo
 2. David byrne & fatboy slim- please don’t
 3. Lindstrom & christabelle- baby can't stop
 4. Kid cudi- pursuit of happiness
 5. Sade- solider of love
 6. Caribou- Odessa
 7. Delphic- doubt
 8. Fever ray- seven(twelve remix)
 9. Mike snow- Sylvia
 10. PS I love you- facelove
 11. Keepaway- yellow wings
 12. Everybody was in a French resistance… now!- he's a rebel
 13. The hidden cameras- in the NA
 14. Thao ant the get down stay down- cool yourself
 15. Islands- the drums
 16. Marina & the diamonds- obsession
 17. The mynabirds- numbers don’t lie
 18. GIGI- impossible love
 19. The electric pop group- drawing lines
 20. Julian casablancas- tourist
 21. Jonsi- go do

עד שבוע הבא

שבוע נפלא וכיפי

אלפרד כהן, השלישי

מודעות פרסומת

2 מחשבות על “יתרו בתוך כל הסבך

 1. לפעמים אתה חושב שאתה לבד בעולם. שרק לך אכפת, שרק אותך מעצבנים כל מיני דברים שנראה כאילו לא מזיזים כבר לאיש, שרק אתה חוזר בריפיט מטורף על איזה שיר שתפס לך את האוזן והנשמה ורק אתה היית מכור פעם מזמן לעופר נחשון וקופסת הלהיטים שלו…ואז מגיע אלפרד…ואתה מבין שכמה שזה יכול להיות מדהים אתם חושבים די באותו ראש. אז תודה אלפרד! נהניתי מאוד לקרוא את הפוסט הזה! ועוד הערב אני אוריד את המיקסטייפ.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s